Okazuje się, że tak popularne ostatnimi laty portale społecznościowe mogą mieć swój odpowiednik również w odniesieniu do podmiotów udzielających pożyczek. Pożyczki pozabankowe bez BIK, bo o nich mowa, to produkt nowy, aczkolwiek cieszący się coraz większym powodzeniem.

A to wszystko w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na różnego typu produkty finansowe, w ramach których możliwe jest uzyskanie kredytu. Jak jest w tej kwestii z bankami, każdy doskonale wie. Nie kwapią się one do udzielania pożyczek, a jeśli już, to warunki są surowe. Jeżeli ktoś ma już jakiś kredyt albo posiada niestabilne źródło zarobków, w ogóle może zapomnieć o bankowym kredycie. Dlatego też pojawiło się szereg firm udzielających pożyczki na mniej restrykcyjnych zasadach. Coraz więcej opcji pojawia się także dla osób zadłużonych, liczne placówki oferują kredyty bez weryfikacji w BIK i KRD, pożyczki na dowód, i tym podobne produkty. Coraz szerzej rozpowszechniane są też ostatnio tak zwane pożyczki prywatne, które, jak sama nazwa mówi, udzielane są od osób prywatnych. I właśnie odmianą takich pożyczek prywatnych są wspomniane na początku pożyczki społecznościowe. Na czym polega ten typ zaciągania zobowiązań finansowych?

 

Zasada jest prosta. Wszystko kumuluje się wokół danego serwisu internetowego, na którym rejestrują się zarówno osoby zainteresowane wzięciem pożyczki, jak i ich udzielaniem. Pożyczkodawcy deklarują, ile mogą pożyczyć i na jakich warunkach. Pożyczkobiorcy za pomocą specjalnego kalkulatora dostępnego na witrynie ustalają, jak wielka pożyczka ich interesuje i na jak długo, po czym zostaje zawarta umowa między stronami. Brzmi atrakcyjnie. Ale jak prezentuje się kwestia pożyczek społecznościowych a weryfikacji w BIK? To pytanie na pewno zadają sobie osoby, które mają już zaciągnięte zobowiązania finansowe. Otóż, na tego typu portalach z reguły nie ma weryfikacji BIK, co daje możliwość uzyskania pożyczki nawet przez osoby obarczone innymi kredytami. Generalnie, pożyczki społecznościowe a weryfikacja w BIK to indywidualna sprawa każdego tego rodzaju serwisu internetowego, niemniej jednak przeważa opcja braku jakiegokolwiek sprawdzania pożyczkobiorców. Portale parające się udzielaniem pożyczek społecznościowych na ogół oferują szybki dostęp do gotówki oraz brak jakichkolwiek formalności. Jak widać, jest to oferta atrakcyjna dla strony pożyczającej. Jednak również strona udzielająca pożyczek wychodzi na tym interesie dobrze – do jej kieszeni trafiają przecież odsetki uiszczane przez pożyczkobiorcę.