Jak obliczyć ratę kredytu

rata kredytuW dzisiejszym wpisie omówimy zagadnienie raty kredytu. Poruszmy takie tematy jak: jak obliczyć ratę kredytu, jakie raty są najkorzystniejsze i czy warto sugerować się ratą kredytu. Tak więc zapraszam serdecznie do pierwszej części wpisu.

Jaka będzie moja rata kredytu

Obliczenie raty kredytu nie jest takie łatwe jakby się mogło każdemu wydawać. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o liczenie „na piechotę” – wykorzystanie kalkulatorów kredytowych nie zawsze jest dobre. W wielu przypadkach kalkulatory kredytów nie posiadają aktualnych ofert kredytowych i często doliczają jakieś marże dla pośredników. Dlatego też w celu wyliczenia raty kredytu najlepiej skontaktować się z doradcą finansowym – on zawsze ma aktualne oferty. Dodatkowo możemy liczyć tam na znacznie korzystniejsze warunki kredytu.

Jakie raty są najkorzystniejsze

Jak wiadomo mamy 3 rodzaje rat:

– raty malejące,

– raty rosnące,

– raty stałe.

Które z nich są najlepsze? Nie ma tak naprawdę tutaj większej różnicy jeśli chodzi o kwotę kredytu jaką będziemy musieli spłacić. Są małe wahania ale nic znaczącego. Bardziej chodzi tutaj o wygodę w spłacaniu kredytu. Dla ludzi, którzy mają pewność, że w przyszłości będą zarabiali więcej mogą pozwolić sobie na raty rosnące a ludzie, którzy obecnie cieszą się wysokimi zarobkami wybierają raty malejące przez co w przyszłości będą spłacać mniejsze raty. Mimo to i tak do tej pory największa popularnością w spłacaniu kredytów cieszą się raty stałe.

Ciekawostka: pamiętajcie, że stała rata kredytu co jakiś czas będzie ulegała zmianom. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się poziom stóp procentowych, inflacji i kilku innych czynników, które pośrednio bądź bezpośrednio wpływają na każdą ratę kredytu.

Czy niska rata kredytu oznacza dobrą ofertę

To pytanie zadaje sobie wielu ludzi.  Wielu z nich łapie się też na ten bardzo popularny chwyt marketingowy stosowany przez banki: najniższa rata kredyt, gwarancja najniższej raty itp.

Czy kredyt z taką ratą jest tani? Otóż NIE. Kredyty z najniższymi ratami oznaczają wydłużony czas spłaty takiego kredytu. Z kolei wydłużony czas spłaty takiego kredytu oznacza większą sumę kredytu do spłaty. Czyli wybierając najniższe raty kredytu spłacamy największe kredyty. Dlatego jeśli nas stać wybierajmy najkrótszy czas spłaty – raty będą wyższe ale całkowita suma spłaty kredytu będzie najniższa z możliwych.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*