Jak zmniejszyć wysokość raty kredytu mieszkaniowego

Kredytobiorcy często po początkowej euforii związanej z zakupem nowego mieszkania lub wybudowaniem domu, mają czasowe problemy ze spłacaniem swojego zobowiązania, albo też planując inne, równie ważne wydatki chcieliby obniżyć ratę swojego kredytu. To może zdarzyć się każdemu człowiekowi posiadającemu dowolny kredyt obciążający hipotekę. Co zatem możemy zrobić, by nie zatracić płynności finansowej naszego gospodarstwa domowego, oraz by spłacanie kredytu na wymarzone lokum nie stało się dla nas zbytnim utrapieniem?

Zmniejszanie raty kredytu

zmniejszenie raty kredytuDostępnych jest kilka rozwiązań, które pomogą nam znacznie w obniżeniu miesięcznych wydatków tytułem aktualnego zadłużenia. Bardzo popularnym i powszechnym sposobem na ulżenie sobie w trudach spłacania tak dużego zobowiązania jest oczywiście zmniejszenie raty miesięcznej poprzez wydłużenie okresu spłaty.

To jednak rozwiązanie zalecane głównie wtedy, gdy mamy niemal stuprocentową pewność, że nasza sytuacja materialna prędko nie ulegnie zmianie. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się być refinansowanie naszego zadłużenia w innym banku. Tu czasami zetkniemy się z promocyjnym oprocentowaniem, albo promocjami związanymi z prowizją. Jeśli oferta będzie korzystniejsza wystarczy nowa umowa i rata kredytu zmaleje w kolejnym miesiącu. Najprostszym sposobem jest jednak po prostu spłacenie części naszego zadłużenia wcześniej, czyli po prostu dołożenie wkładu własnego. Możemy to zrobić w dowolnym momencie unikając części koniecznych do zapłaty odsetek.

A co z osobami, które zadłużyły się we frankach szwajcarskich? Tu również możemy uprościć sobie spłatę kredytu. Możemy zakupić po niskich kursach, chociażby w kantorach internetowych walutę i przeznaczyć ją na spłatę zobowiązań. W przypadku wszystkich banków działających na terenie kraju jest to bezpłatne na mocy ustawy.

Pomniejszenie raty jest zatem możliwe na następujące sposoby:

1. Dla osób zadłużonych w PLN
– Wydłużenie okresu kredytowania – w tym przypadku powiększą się również konieczne do zapłaty odsetki
– Refinansowanie – ponowne zaciągnięci kredytu na lepszych warunkach w innym banku.
– Dołożenie wkładu własnego – automatycznie pomniejszy nam to ratę lub okres spłaty.

2. Dla osób zadłużonych w walucie obcej:
– Zakup waluty po korzystnej cenie i przeznaczenie jej na spłatę zobowiązania.

Podsumowanie

Jak widzicie pomysłów jest wiele na to aby zmniejszyć wysokość raty kredytu, ale mimo wszystko, najistotniejszym rozwiązaniem będzie odpowiednie rozplanowanie domowego budżetu, tak aby ten nie był dla nas zbytnim obciążeniem, a wręcz przeciwnie – aby pomagał nam łatwo spłacić kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*