Kalkulatory hipoteczne – czy warto z nich korzystać?

kalkulator kredytów hipotecznych

kalkulator kredytów hipotecznychKalkulator kredytu hipotecznego jest rozumiany w internecie dwojako. Te znaczenia sa od siebie bardzo różne. Pierwsze znaczenie kalkulatora kredytowego, to pojęcie oprogramowania, które na podstawie podania naszych danych i wytycznych względem kredytu, obliczałoby nam optymalną dla nas ofertę kredytu hipotecznego w banku, który by się do nas dopasował.

Czy istnieją precyzyjne kalkulatory hipoteczne?

Jeśli chodzi o taki kalkulator hipoteczny, to niestety ale nie znajdziesz tego typu oprogramowania. Na próżno wypełniać też setki ankiet, gdyż te i tak trafią do banku, który nie będzie do Ciebie dostosowany. Dlaczego takie kalkulatory nie istnieją? Ponieważ różnorodność ofert banku, a także ciągła ich zmienność, wpływałaby na wiarygodność wyników. Lepszym rozwiązaniem od powyższego jest analityczne (choć czasem żmudne) przeglądanie dużej liczby ofert i w przypadku interesujących nas warunków, wypełnianie wstępnych wniosków, następnie rozmowa wstępna z przedstawicielami banków, a dopiero negocjacje i podpisanie umowy.

Kolejnym kalkulatorem kredytów hipotecznych jest oprogramowanie danego banku, które na podstawie pewnych wytycznych, jest w stanie wyliczyć, a raczej oszacować naszą zdolność kredytową, sugerowaną ratę miesięczną, czas spłaty kredytu i inne podstawowe wytyczne. Pamiętaj jednak, że będą to tylko szacunkowe wyliczenia i nie można się na nich opierać i zawierzyć im w 100%. Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz obok takich kalkulatorów hipotecznych informacje, jakoby wyliczenia są jedynie szacunkowe.

Czy zatem istnieje kalkulator hipoteczny?

kalkulator hipotecznyKażdy bank ma swój odrębny system nazywany scoringiem. Dzięki tym wytycznym i dziesiątkom informacji o kliencie, bankowiec jest w stanie oszacować ryzyko LTV, sugerowane raty miesięczne i co najważniejsze zdolność kredytową, a zatem kwotę jaką jesteśmy w stanie pożyczyć w danym okresie czasu. Takie kalkulatory nie są dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba to raz, a dwa są często aktualizowane i zmieniane. Szeregi algorytmów tworzone wyłącznie na potrzeby jednego banku – nie poznamy ich wyliczeń, póki sami nie złożymy wniosku o kredyt hipoteczny i nie porozmawiamy z przedstawicielem bankowym.

Jaki z tego morał?

Zamiast poszukiwać kalkulatorów które porównują wielkie zestawienia kilku banków, przejrzyj oferty popularnych banków komercyjnych, a następnie wypełnij wnioski i skontaktuj się z przedstawicielami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*