Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

kredyt na samochódPotrzebujesz samochodu i jest to rzecz oczywista dla większości z nas. Czasami jednak nie posiadamy odpowiednich zdolności finansowych bo taki pojazd sobie zakupić. Tu oczywiście jak w każdej z takich sytuacji z pomocą przychodzą banki i pozostałe instytucje finansowe. Czy jednak musimy brać klasyczny kredyt gotówkowy? Oczywiście nie. Od wielu lat na polskim rynku kredytowym sprawdza się znakomicie produkt taki jak kredyt samochodowy.

Czy to taki sam kredyt jak każdy inny? Czym różni się jego spłacanie i na jak długo możemy taki kredyt zaciągnąć. Przyjrzyjmy się obu kredytom i porównajmy ich zalety i wady w przypadku, gdy chcemy zakupić samochód zapożyczając się.

Dostępność kredytu samochodowego i gotówkowego

Znacznie łatwiej uzyskamy kredyt gotówkowy. Natomiast przed udzieleniem kredytu samochodowego bank najczęściej poprosi nas o dokumenty takie jak zaświadczenie o zarobkach. W wielu sytuacjach również wymagany jest wkład własny, od którego ostatecznie uzależniony będzie koszt naszego kredytu samochodowego.

Koszt:
Klasycznie realna stopa oprocentowania wynosi w przypadku kredytu gotówkowego na dowolny cel od 19-24% w skali roku. W przypadku kredytów samochodowych możemy znaleźć nawet banki udzielające takich kredytów na 7% rocznie. To niesamowita oszczędność.

Czas spłaty:
W przypadku kredytu samochodowego ustawowy limit wynosi 10 lat, w przypadku kredytu na cele dowolne okres ten może być znacząco dłuższy. Wydawać by się mogło, że ten punkt przemawia na korzyść kredytu gotówkowego, jednak zobaczmy co będzie w przypadku zabezpieczeń tych dwóch opcji.

Formy zabezpieczeń:
W przypadku kredytu gotówkowego najczęściej jest to wykupione dodatkowo ubezpieczenie. W kredycie samochodowym zabezpieczamy się na kilka możliwych sposobów – na przykład poprzez weksel In blanco lub zastaw rejestrowy naszego pojazdu. Z jednej strony może to zwiększać koszt kredytu, natomiast z drugiej podnosi bezpieczeństwo naszego pojazdu.

Należy również zauważyć, ze w wielu przypadkach kredyty samochodowe możemy niezwykle łatwo uzyskać poprzez serwisy transakcyjne naszych banków, niekoniecznie przedstawiając jakiekolwiek dokumenty. Wystarczy, że jesteśmy stałym klientem danego banku i regularnie z niego korzystamy. Zasada ta dotyczy oczywiście wnioskowania o mniejsze kwoty. W przypadku tych większych skazani będziemy na okazanie odpowiednich dokumentów.

Kredyt samochodowy czy leasing

To także ważne pytanie na które warto sobie odpowiedzieć. Leasing może być droższą formą finansowania auta, jednak dla wielu jest to bezpieczniejsza forma, ponieważ w momencie problemów finansowych, rezygnujemy z leasingu (i tutaj minus), jednak to eliminuje nas jakichkolwiek praw do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*