Boisz się, prawda? Boisz się, bo nie jesteś pewien ile właściwie wyniesie Twoja rata kredytowa.
A ile razy było tak, że przy zakupie czegoś na raty miało być 30 rat z zerowym oprocentowaniem, a okazało się, że bank doliczył sobie prowizję i ubezpieczenia, a na koniec okazało się, że raty wcale nie są tak niskie jak można by je wyliczać na podstawie kwoty zakupu danego produktu.
Tym razem nie dasz już się nabrać, ponieważ pokażemy Ci jak w prosty sposób obliczyć wysokość rat kredytu, niezależnie czy chodzi o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny czy jakikolwiek inny kredyt.
Uwaga na wyliczenia rat kredytowych!
Na stronach pożyczkowych, a także na stronach banków możemy spotkać się z taką sytuacją, że np. wybieramy kwotę kredytu 1000 zł, obok widzimy szacowana ratę, plus informację na temat całkowitego kosztu kredytu, a zatem przykładowo 1300 zł, jednak obok może znajdować się gwiazdka, że do tego należy doliczyć ubezpieczenie, a także jakieś nieprzewidziane prowizje (w zależności od instytucji finansowej, która oferuje kredyt).
Co składa się na ratę kredytu?
Pierwsza i podstawowa sprawa to oczywiście pożyczony kapitał. Kolejną rzeczą jest oprocentowanie, które zmienia się w zależności od kwoty, a także od okresu na jaki zaciągamy kredyt. A zatem jeśli pożyczamy kredyt na rok, to prawdopodobnie oprocentowanie będzie niższe niż gdybyśmy pożyczali pieniądze na dwa lata. Niby raty będą niższe, ponieważ podzielimy kredyt wtedy na 24 miesiące, a nie na 12, mimo to samo oprocentowanie będzie wyższe. Kolejną opłatą jest marża dla banku, czyli dosłownie zarobek jaki bank ma z naszego kredytu. Marże są zazwyczaj w wysokości od 0% do 5% przy kredytach hipotecznych.
Kolejną opłatą, którą każdy kredytobiorca uwielbia, jest oczywiście ubezpieczenie kredytu. Dla wielu wydaje się, że te dodatkowe formy ubezpieczenia są tylko zbędnym nabijaniem pieniędzy i w praktyce nie pomogą nawet w przypadku niepowodzenia takiego jak utrata pracy (i innych kwestii, które zawierają), jednak ubezpieczenia są obowiązkowe i nie mamy na to wpływu.
Te kwestie składają się na raty kredytu, jednak pamiętaj że każdy bank może to rozpatrywać nieco inaczej, dlatego tak ważne jest uważne czytanie regulaminów i umowy przed podpisaniem kredytu. Jeśli nie mamy pewności co do znaczenia jakiegoś konkretnego punktu, to zapytajmy i poprośmy o wyjaśnienie, jeśli to nie pomaga, to poprośmy o pomoc prawnika.
Powodzenia – życzymy Ci tylko udanych kredytów!